Home Aktualności Mówimy #stopsmieceniu!

Mówimy #stopsmieceniu!

4 min read
0
0
1,663

Od września do grudnia 2021r. na terenie gminy Nowa Sarzyna realizowany był projekt, który miał na celu podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie negatywnego wpływu odpadów na środowisko naturalne.

                    Projekt, przygotowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sarzyna i Szkołę Podstawową w Sarzynie, promujący ekologiczny styl życia, obejmował kilka działań. Przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych  i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Sarzynie uczestniczyli w warsztatach ekologiczno – artystycznych i wykorzystywali surowce wtórne do wykonania prac plastycznych oraz do zabawy. Dotykanie, manipulowanie, przyklejanie i nadawanie formy sprawiło dzieciom ogromną radość, a przy tym w znacznym stopniu uwrażliwiło na konieczność dbania o środowisko.

                Kolejnym działaniem w projekcie był  konkurs ekologiczny „Ziemię mamy tylko jedną – chrońmy naszą planetę” adresowany do wszystkich przedszkolaków i uczniów z terenu gminy Nowa Sarzyna. W konkursie powstały wspaniałe prace, a ich twórcy otrzymali atrakcyjne nagrody. W kategorii kl. VII-VIII, gdzie należało przygotować ulotkę, zwycięska praca uczennicy z Nowej Sarzyna została wydrukowana w liczbie 5tyś. egzemplarzy i zostanie rozpowszechniona wśród mieszkańców całej gminy.

                Dzięki zaangażowaniu Burmistrza gminy Nowa Sarzyna, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Nowej Sarzynie, dyrektorów przedszkoli i szkół z naszego terenu oraz sołtysów i przewodniczących osiedli udało się przeprowadzić akcję sprzątania dzikich wysypisk, traktów pieszych i rowerowych oraz miejsc użyteczności publicznej. Dzięki temu nasza Mała Ojczyzna stała się chociaż odrobinę czyściejsza.

                W projekcie przewidziano również ustawienie koszów wzdłuż ścieżki rowerowej prowadzącej od Nowej Sarzyny do Łętowni. Kosze, wykonane wg autorskiego projektu, czekają na montaż – z pewnością przyczynią się do poprawy czystości środowiska naturalnego naszej gminy.

Projekt współfinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacją Fundusz Lokalny w Leżajsku.

Monika Milo

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Modne domy, czyli nowości w trendach budowlanych

Powiedzenie „mniej znaczy więcej” ma zastosowanie w wielu sytuacjach i dziedzinach życia. …