Home Aktualności Czy notorycznie nieobecni radni stracą diety?

Czy notorycznie nieobecni radni stracą diety?

4 min read
1
0
5,928
Rada Miasta

Jak zapewne wiadomo tym mieszkańcom, którzy interesują się sprawami samorządowymi, od dłuższego czasu Rada Miejska w Nowej Sarzynie ani razu nie zebrała się w komplecie. Radna Sylwia Rychlak ostatni raz uczestniczyła w sesji 2 sierpnia 2017 r., a radny Łukasz Superson 29 maja. W styczniu radni uznali, że masa krytyczna została przekroczona i pani Rychlak została odwołana ze stanowiska przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych. Mimo tak długiej nieobecności radni otrzymywali jednak część diety, ponieważ za każdą nieobecność na sesji lub komisji potrąca się jedna czwartą przysługującej kwoty. W konsekwencji, w miesiącu, w którym jest jedna sesja i jedna komisja, nieobecnemu wypłaca się połowę diety, przy trzech spotkaniach – 25%, dopiero przy czterech nieobecnościach w miesiącu dieta przepada w całości. Trzech radnych (Jacek Wojdałowicz, Robert Sądej i Dariusz Żak) uznało te zasady za nieprawidłowe i złożyli projekt uchwały, całkowicie pozbawiającej radnego diety po 6 kolejnych nieobecnościach.

Skąd taki pomysł i dlaczego dieta ma być zawieszana właśnie po sześciu nieobecnościach? – pytamy jednego z wnioskodawców, J. Wojdałowicza.

“Pomysł zrodziło życie. Pierwszy raz, odkąd zostałem radnym, ma miejsce taka sytuacja, że ktoś tak długo nie pokazuje się na sesjach i komisjach. I nie dziwię się, że nikt takiej sytuacji nie przewidział, kiedy w 2007 r. zmieniano zasady przyznawania diet. A dlaczego granicą jest 6 nieobecności? Najpierw dane: w ubiegłym roku było 18 sesji, moja komisja zebrała się 17 razy. Możemy więc przyjąć w przybliżeniu, że radni zbierają się średnio 3 razy w miesiącu.

Uznaliśmy, że jednomiesięczna nieobecność nie powinna jeszcze powodować zawieszenia diet. Ktoś może zachorować czy z innych przyczyn nie móc uczestniczyć przez miesiąc w sesjach i komisjach, ale część swoich obowiązków radnego może wykonywać. Jednak nieobecność przez dwa miesiące z rzędu uznaliśmy za wystarczającą do pozbawienia radnego diety. A dwa miesiące razy średnio trzy sesje bądź komisje daje właśnie 6″ – wyjaśnia radny.

19 lutego komisje jednogłośnie zaopiniowały pozytywnie zgłoszony projekt. Czekamy na wyniki głosowania na sesji.

Sesje Rady Miasta

Z ostatniej chwili:
Zmiany zasad wypłacania diet uchwalone jednogłośnie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Jeden komentarz

  1. koza

    26 lutego 2018 w 08:53

    To jest jakaś farsa i to na takim szczeblu.. więc czego się spodziewac “wyżej”….?

    Odpowiadać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku! 29 maj godz.17:00

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat …