Home Aktualności Nowszy ranking, gorsza bieda

Nowszy ranking, gorsza bieda

3 min read
0
0
1,624

Kolejny ranking „Wspólnoty” dotyczy dochodu jednostek samorządu terytorialnego per capita (na mieszkańca). Najbardziej interesująca dla nas tabela „Inne miasta” grupuje głównie gminy miejsko-wiejskie, a więc i Nową Sarzynę. Pierwszym podkarpackim miasteczkiem wśród 611 miasteczek w Polsce (uwaga – miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu i miasta powiatowe to inne tabele) jest Narol (123 miejsce). Nową Sarzynę znajdujemy dopiero na miejscu 570. Z Podkarpacia gorzej wypadł tylko Rudnik (przedostatnie, 610 miejsce).

Nowy ranking zawiera również dane za lata 2010-19, więc można sprawdzić, że tendencja spadkowa dla naszej gminy jest długoterminowa. Jak to wygląda dla innych gmin podkarpackich z omawianej tabeli? Porównując lata 2010-12 z latami 2018-20, okazuje się, że z 29 gmin miejskich i miejsko-wiejskich tylko 8 w ciągu ostatniej dekady poprawiło swój status finansowy, w porównaniu z podobnymi gminami w całej Polsce. Są to: Dynów, Kańczuga, Ulanów, Tyczyn, Boguchwała, Rymanów, Nowa Dęba i Sokołów Małopolski.

Od Nowej Sarzyny, której poziom obniżył się o ponad 100 miejsc, gorzej wypadają tylko Dukla, Zagórz, Brzostek i Sieniawa. Przeglądając ranking dla gmin wiejskich można potwierdzić, że tendencja względnego obniżania dochodów gmin naszego województwa, w porównaniu z gminami pozostałej części kraju w ostatnich 10 latach, jest wyraźna.

Miejsca samorządów ponadgminnych: województwo podkarpackie 9 miejsce na 16 województw, powiat leżajski 33 miejsce (najlepsze w historii rankingu) na 314 powiatów. Ranking gmin powiatu leżajskiego pod względem dochodu per capita za 2020 rok:

1. Gmina Kuryłówka – 3134 PLN;

2. Gmina Leżajsk – 3130 PLN;

3. Gmina Grodzisko Dolne – 2990 PLN;

4. Miasto i Gmina Nowa Sarzyna – 2972 PLN;

5. Miasto Leżajsk – 2867 PLN.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

“Spotkania z filmem” – seans nr 4

Po dokumencie poświęconym jednemu z najbardziej znanych kanadyjskich artystów, tym razem z…