Home Aktualności Sprawdzajmy informacje

Sprawdzajmy informacje

6 min read
0
0
2,943

Na sesji Rady Miejskiej w dniu 27 grudnia 2021 r. rozpatrywana była kwestia wynagrodzenia burmistrza. Radni musieli się tym zająć, gdyż zmieniły się przepisy, a dotychczasowa pensja nie mieściła się w aktualnych granicach.

Większość raczej zgodnie (kilka osób wyraziło swoją dezaprobatę dla nowych przepisów) przegłosowała nowe wynagrodzenie na najniższym dopuszczalnym poziomie (przy okazji – gratulacje dla burmistrza, który – wg informacji podanych na sesji – sam poprosił o wyznaczenie pensji na poziomie minimalnym).

Do sprawy radni wrócili w ostatnim punkcie “Wolne wnioski i informacje”. Radny Ryś poprosił przewodniczącego Kurleja, by ten powtórzył, co mówił na przedsesyjnym zebraniu komisji. Jego prośba została spełniona, a pan Kurlej stwierdził, że nie śledził na bieżąco procedowania ustawy, ale (poczatek cytatu) “najważniejsze fakty są takie, że istotnie Sejm podjął, uchwalił tę ustawę, wskazując kwotę maksymalną, ale nie zawarł w zapisach tej ustawy kwoty minimalnej, czyli teoretycznie mogło nie dochodzić do takiej skali podwyżek, z tego powodu, że jeżeli by nie było ograniczenia kwotą minimalną, to samorządy wcale nie byłyby zobligowane do podejmowania uchwał zwiększających wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ale ustawa trafiła do Senatu i Senat w artykule 11 tej ustawy wprowadził ustęp 4, określił minimalne wynagrodzenie, które nie może być niższe, niz 80% maksymalnego wynagrodzenia” (koniec cytatu, podkreślenie red).

Kilka minut poszukiwań w internecie wystarczy, by stwierdzić, że pan przewodniczacy Kurlej minął się z prawdą. Przepis uchwalony przez Sejm brzmi bowiem następująco:

W ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) w art. 37 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Maksymalne wynagrodzenie osób, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1658), a minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia.” (podkreślenie red.).

Czy więc Senat w ogóle nie zajmował się minimalnym poziomem wynagrodzeń? Zajmował się, ale tylko doprecyzował, w jaki sposób kwoty wynagrodzeń mają być ustalane. Znamienne, że zarówno na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych, jak i na plenarnym posiedzeniu Sejmu, nie padł ani jeden głos przeciw tej poprawce.

Podsumowując – gorąco zachęcamy wszystkich (nie tylko radnych) do sprawdzania informacji, zwłaszcza podawanych przez polityków. Dotarcie do źródeł nie wymaga zazwyczaj dużo czasu. Wskazówki, jak robić to skutecznie, znajdziemy m. in. na stronach organizacji pozarządowych, zajmujących się fact-checkingiem.

Ciekawi jesteśmy, czy pan S. Kurlej publicznie sprostuje przekazaną przez siebie nieprawdziwą informację.

Na koniec podajemy linki do źrodeł:

1. Fragment sesji Rady Miejskiej z 2021-12-27 na kanale NsTVK: https://youtu.be/qm85uAaWnR4?t=4467

2. Przebieg procesu legislacyjnego omawianej ustawy w Sejmie: https://tinyurl.com/2p8w8af2

3. Przyjęty przez Sejm pierwotny tekst ustawy w wersji przesłanej do Senatu: https://tinyurl.com/mwf9ywwm (omawiany art. 11 – na str. 7).

4. Protokół przebiegu Komisji Finansów Publicznych, rozpatrującej poprawki Senatu: https://tinyurl.com/hh8xh776 (omawiane sprawy – str. 8 i 9).

5. Wyniki głosowania omawianej poprawki senackiej w Sejmie (Sejm głosuje poprawki Senatu “odwrotnie”, czyli głos “przeciw” jest głosem nie przeciw poprawce, ale przeciw odrzuceniu poprawki, skomplikowane, ale tak stanowi art. 54 ust. 6 regulaminu Sejmu): https://tinyurl.com/3rzsku3e

JW

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Co to jest rozwód i jak się rozwieść?

Małżeństwo nie zawsze niestety bywa szczęśliwe. Różnice charakterów, odmienne spojrzenie n…