Home Aktualności Komunikaty Zostaw swój 1% podatku w naszej gminie

Zostaw swój 1% podatku w naszej gminie

3 min read
0
0
1,374

W styczniu rozpoczął się kolejny podatkowy okres rozliczeniowy. 1 % swojego podatku możemy przekazać Organizacjom Pożytku Publicznego. Są wśród nich stowarzyszenia i fundacje, działające na rzecz ogółu społeczeństwa, jak również takie, które wspierają rehabilitację i leczenie swoich podopiecznych. W menu u góry strony, w dziale “1% podatku” przedstawiamy wykaz takich osób z naszej gminy, a także stowarzyszeń, posiadających stratus OPP.

W ten sposób chcemy pomóc w wyborze, bo liczymy na to, że internauci, odwiedzający nasz portal, zechcą wyręczyć ministra finansów w dysponowaniu choćby niewielką częścią naszych podatków. Jeżeli uważasz, że w tym wykazie kogoś brakuje, prosimy o kontakt pod adresem redakcja@sarzyna.info.


1% nie jest darowizną ani ulgą.

Ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, “wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi “oddać”. Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z “uprzejmości” państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizna, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Komunikaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Znajdź swoje miejsce i odpocznij w Bieszczadach

Dzikie piękno i niepowtarzalny klimat – to tylko dwa z wielu powodów, które przyciąg…