Home Aktualności Co to jest rozwód i jak się rozwieść?

Co to jest rozwód i jak się rozwieść?

9 min read
0
0
446

Małżeństwo nie zawsze niestety bywa szczęśliwe. Różnice charakterów, odmienne spojrzenie na przyszłość – to właśnie główne przyczyny rozwodów. Jest to temat, który dotyka wiele par na całym świecie. Nierzadko jest to bardzo trudna i bolesna decyzja. W obliczu pozwu rozwodowego pojawia się mnóstwo pytań, emocji oraz wyzwań. W artykule przyjrzyjmy się bliżej procesowi rozwodowemu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas toczącego się procesu. Warto jednak pamiętać, że rozwód to nie koniec świata, a początek zupełnie nowego etapu życia.

 1. Rozwód – co to jest?
 2. Nie tylko podział majątku
 3. Jak zazwyczaj wyglądają sprawy rozwodowe?
 4. Adwokat rozwodowy

Rozwód – co to jest?

Rozwód to proces prawny, który formalnie kończy małżeństwo. Jednocześnie przerywa związek pomiędzy dwoma osobami. Jest to często trudna decyzja, która ma ogromne znaczenie w życiu każdego zainteresowanego. Przyczyny rozwodu są często bardzo różne, między innymi:

 • niezgodność charakterów,
 • konflikty,
 • zdrada,
 • zmiany życiowe.

To proces, który może być trudny emocjonalnie, finansowo i społecznie, ale jednocześnie może otworzyć drzwi do nowych możliwości i lepszego życia po uporaniu się z trudnościami związanymi z małżeństwem.

Nie tylko podział majątku

Podczas rozwodu należy pamiętać o kilku istotnych elementach.

 1. Ustalenie władzy rodzicielskiej – jeśli jesteś rodzicem, zawsze powinieneś stawiać potrzeby dzieci na pierwszym miejscu. Warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa dla najmłodszych. Władza rodzicielska jest niezwykle istotna podczas rozwodu.
 1. Prawnik rozwodowy – wybierz mądrze prawnika rozwodowego, który pomoże ci przebrnąć przez cały proces.
 2. Podział majątku wspólnego – wspólnie z małżonkiem, jeśli to możliwe, warto ustawić kwestie majątkowe.
 1. Wniosek o orzeczenie rozwodu – bowiem pozew zawsze zawiera formalny wniosek o orzeczenie rozwodu przez sąd.

W sprawach rozwodowych ważne są również przyczyny rozpadu związku małżeńskiego. Postępowanie rozwodowe istotny jest także opis sytuacji rodzinnej, postępowanie dowodowe czy dodatkowe żądania.

Warto również w postępowaniu rozwodowym wziąć przede wszystkim pod uwagę dobro dziecka.

Jak zazwyczaj wyglądają sprawy rozwodowe?

Jak już zostało wspomniane, rozwód wrocław to dość skomplikowany proces. Wymaga on przestrzegania wielu procedur. Jak zatem przejść krok po kroku przez sprawę rozwodową?

Po pierwsze, decyzja o rozwodzie. Rozpad małżeństwa to poważna sprawa, dlatego decyzji tej musimy być przede wszystkim pewni w 100%. Istotna w tym miejscu jest rozmowa z partnerem, która może uprościć nieco cały proces.

Po drugie, konsultacja z prawnikiem rozwodowym. Adwokat rozwodowy powinien być doświadczony w tego typu sprawach. Pamiętaj, że będzie on doradcą, ale również reprezentantem twoich interesów.

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów, które przydadzą się w postępowaniu sądowym. Chodzi tutaj o dokumenty związane z majątkiem, finansami i dziećmi, takie jak umowy przedmałżeńskie, akty notarialne, rozliczenia podatkowe, dowody posiadania nieruchomości i tym podobne elementy.

Jeśli powyższe elementy zostały już spełnione następuje złożenie pozwu rozwodowego. Pozew ten zawiera wszystkie niezbędne informacje, takie jak podstawy rozwodu i żądania jak między innymi: co do podziału majątku czy opieki nad dziećmi. Tego typu dokument należy złożyć w odpowiedniej jurysdykcji oraz uiścić stosowną opłatę sądową.

Orzeczenie winy to także jeden z elementów pozwu. Jeśli uważamy, że w sprawie o rozwód warto zawrzeć winę małżonka, musimy to udowodnić. Niezbędne będą tutaj dowody oraz zeznania świadków czy małoletnich dzieci.

Druga strona (pozwany) musi zostać poinformowana o złożonym pozwie i otrzymać kopię dokumentów sądowych. Istnieje określony proces doręczania dokumentów, zwykle przez zatrudnionego doręczyciela aktów sądowych lub poprzez przekazanie ich prawnikowi drugiej strony.

Pamiętajmy też, że były małżonek ma prawo złożyć odpowiedź na pozew rozwodowy, w której może wyrazić swoje stanowisko wobec zarzutów i żądań zawartych w pozwie.

Jeśli strony nie osiągną porozumienia w wyniku mediacji lub innych prób negocjacji, to sprawa trafia na rozprawę sądową. Podczas rozprawy obie strony przedstawiają swoje argumenty i dowody przed sędzią, który podejmuje decyzję w sprawie rozwodu i innych kwestii.

Pamiętaj, że wywalczenie alimentów w procesie rozwodowym może być konieczne, szczególnie jeśli jesteś osobą uzależnioną finansowo od drugiej strony małżeńskiej lub jeśli masz dzieci, których potrzeby finansowe muszą być spełniane.

Adwokat rozwodowy

Do powyższego procesu przyda się adwokat rozwodowy, który sprawnie przebrnie z Tobą przez cały proces i będzie twoim wsparciem. Kancelaria Klisz i Wspólnicy z Wrocławia to polecana kancelaria, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Sprawa rozwodowa jest trudna również pod kątem emocjonalnym, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Kancelaria ta pomoże ci w podziale majątku, ustaleniu opieki nad dziećmi czy w ustaleniu kwoty alimentów.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych

W dniach 18.04 – 20.04.2024 r. w Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie odbęd…