Home Aktualności Co wybrać dla dziecka – pastę z fluorem czy bez fluoru?

Co wybrać dla dziecka – pastę z fluorem czy bez fluoru?

9 min read
0
0
482

Wielu rodziców zastanawia się, jaka pasta do zębów będzie najlepsza dla ich dziecka – ta
z fluorem czy bez fluoru? To jedno z najczęściej zadawanych przez rodziców pytań
w kontekście zdrowia jamy ustnej najmłodszych. Od kiedy można stosować pasty z fluorem
i czy w ogóle powinien on znajdować się w tego typu produktach? Czy nie lepiej sięgnąć po pastę bez fluoru dla dziecka? W niniejszym artykule rozwiniemy temat wpływu tego pierwiastka na organizm człowieka oraz przedstawimy zestawienie najlepszych past do zębów dla dzieci z zawartością fluoru na poziomie 1000 ppm.

Fluor jest pierwiastkiem chemicznym wywodzącym się z grupy fluorowców. Pełni ważną rolę w organizmie człowieka, gdyż wspiera proces mineralizacji kości i zębów. Ponadto wykazuje właściwości przeciwpróchnicze i zapewnia zębom ochronę przed działaniem bakterii oraz kwasów. Brak fluoru w pielęgnacji jamy ustnej, szczególnie na etapie mleczaków, może wpływać negatywnie na zdrowie zębów i dziąseł. Wciąż jednak słyszymy wiele głosów na temat szkodliwości fluoru. Jaka jest więc prawda? Jaka pasta do zębów dla dziecka będzie najlepsza – ta z fluorem czy może ta bez fluoru?

Czy pasta dla dzieci powinna zawierać fluor?

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne od lat stoi na straży opinii, że pasty do zębów dla dzieci powinny zawierać fluor. Przy pielęgnacji pierwszych mleczaków swojej pociechy możemy stosować pasty o zawartości 1000 ppm fluoru. Taka ilość pierwiastka ma zapewnić prawidłowy rozwój ząbków i ochronę szkliwa. Aby zminimalizować ryzyko połknięcia pasty, należy nanosić na główkę szczoteczki niewielką ilość substancji.

Specjaliści rekomendują stosowanie wśród dzieci pasty do zębów z dodatkiem fluoru już od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków. Na początku wystarczy śladowa ilość takiego produktu, określana jako muśnięcie pastą włókien szczoteczki. Nie musimy wtedy obawiać się, że nasza pociecha połknie pastę, gdyż jest jej zbyt mało. W takim przypadku nie ma również konieczności płukania jamy ustnej po szczotkowaniu zębów. Niewielka ilość fluoru wówczas zostaje na zębach i pełni funkcję ochronną, osłabiając działanie bakterii i kwasów.

Pasty z dodatkiem fluoru na poziomie 1000 ppm rekomendowane są także dzieciom między trzecim a szóstym rokiem życia. Ilość pasty na szczoteczce malucha powinna odpowiadać wielkości ziarna grochu. Jeśli dziecko nie potrafi dokładnie płukać jamy ustnej, nie należy praktykować tej czynności. Wystarczy, że wypluje resztki pasty i śliny do umywalki. Fluor pozostanie wtedy na zębach mlecznych, chroniąc je przed bakteriami.

Najlepsze pasty z fluorem dla dzieci

Prezentujemy krótkie zestawienie najlepszych past dla dzieci z fluorem 1000 ppm. Choć producenci takich środków rekomendują ich stosowanie dopiero od trzeciego lub szóstego roku życia, to nie należy do końca sugerować się tymi wytycznymi. Przydatne informacje na temat różnych rodzajów past znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-starsze-dzieci/ Pasty z fluorem 1000 ppm mogą być użytkowane już w przypadku pojawienia się pierwszego zęba.

 Elgydium Kids

Pasta dla dzieci Elgydium Kids zawiera fluorowodorek 3-pirydynometanolu, który zapewnia ochronę przed próchnicą oraz wzmocnienie mleczaków. W jej składzie znajdziemy także uwodnioną krzemionkę, dzięki której możliwe jest dokładnie oczyszczanie zębów. Pasta posiada malinowo-truskawkowy smak.

 Oral7 Kids

Oral7 Kids to produkt wzmacniający i chroniący zęby mleczne dziecka. Posiada naturalne enzymy występujące także w ślinie. Pasta charakteryzuje się antybakteryjnym działaniem. Wspomniane enzymy rozwijają pozytywne dla zdrowia jamy ustnej bakterie, a eliminują te
o negatywnym działaniu, odpowiedzialne za próchnicę, stany zapalne, afty czy nieprzyjemny oddech. Pasta o smaku tutti-frutti.

 Biała Perła Junior

Pasta Biała Perła Junior skutecznie chroni przed próchnicą. Zawiera naturalny enzym, który zapobiega aftom i pleśniawkom, a kompozycja ziół działa łagodząco na dziąsła. Ksylitol obecny w paście wyrównuje poziom pH w jamie ustnej, a oprócz tego działa antybakteryjnie. Produkt posiada smak jabłka i mięty.

 FluorKIN Calcium

Ta pasta do zębów bierze udział w procesie remineralizacji szkliwa, a także zapewnia ochronę przed próchnicą. Zawiera wapń, który w połączeniu z fluorem wzmacnia strukturę zębów. Pasta FluorKIN Calcium pełni także ważną rolę w procesie pielęgnacji dziąseł. Posiada truskawkowy smak.

 BRUSH-BABY Applemint

Pasta do zębów BRUSH-BABY Applemint gwarantuje ochronę przed próchnicą i wzmacnia szkliwo mleczaków. Do tego wyrównuje pH jamy ustnej i minimalizuje rozwój bakterii. Zawartość rumianku łagodzi podrażnienia dziąseł. Produkt o smaku jabłka i mięty.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Modne domy, czyli nowości w trendach budowlanych

Powiedzenie „mniej znaczy więcej” ma zastosowanie w wielu sytuacjach i dziedzinach życia. …