Home Aktualności Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

4 min read
0
0
190
https://www.crsclinic.pl/

Problemy z nadgarstkiem mogą znacząco utrudniać wykonywanie precyzyjnych ruchów ręką, a na zaawansowanym etapie – nawet najprostszych czynności. Kolejnym, dużym utrudnieniem są dokuczliwe dolegliwości bólowe. To właśnie dlatego tak ważna jest szybka i prawidłowa diagnostyka. Na czym polega zespół cieśni nadgarstka?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka – czy zawsze są to dolegliwości bólowe?

Przyczyną cieśni jest długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego, zlokalizowanego w kanale nadgarstka. Najczęściej zgłaszane objawy to:

  • uczucie drętwienia palców,
  • brak precyzji przy wykonywaniu ruchów,
  • zanik mięśni kłębu kciuka,
  • osłabienie chwytu,
  • utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść.

Cieśń nadgarstka wywołuje obrzęk tkanek otaczających nerw pośrodkowy i zwyrodnieniowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni w kanale nadgarstka. W efekcie, włókna nie dostają dostatecznej ilości składników niezbędnych do ich prawidłowego funkcjonowania. Ból pojawiają się w nocy, a ruch ręką do góry może je nasilać, powodując uczucie silnego dyskomfortu. Wiele osób błędnie odczytuje zaobserwowane objawy, przypisując je nieprawidłowemu ułożeniu podczas snu bądź wyczerpującej pracy. Ciesnie nadgarstka dotykają osoby w różnym wieku, a główne przyczyny to: reumatoidalne zapalenie stawów i praca przy komputerze.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka polega na wykonaniu specjalistycznego badania przez ortopedę, chirurga ręki lub neurochirurga. Lekarz może również zlecić dodatkowe badanie przewodnictwa nerwowego nerwu pośrodkowego i USG. W leczeniu zespołu ciesni nadgarstka stosuje się dwie metody – operacyjną lub zachowawczą. Odpowiednia terapia i nieużywanie chorej ręki mogą przynieść szybkie efekty. Zazwyczaj leczenie zespołu cieśni nadgarstka trwa do 4 miesięcy.

Ciesnie nadgarstka – gdzie szukać pomocy?

W leczeniu niechirurgicznym można zastosować np. sonochirurgiczny zabieg hydrodekompresji nerwu pośrodkowego. Polega on na odciążeniu uciśniętego nerwu poprzez zmniejszenie wokół niego ciśnienia, co skutkuje lepszym ukrwieniem i zneutralizowaniem dolegliwości bólowych. Kolejna metoda to rehabilitacja cieśni nadgarstka przeprowadzana przez specjalistów CRSClinic. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, a nawet ich całkowite wyeliminowanie. Rehabilitację dobiera się indywidualnie, w zależności od stadium choroby oraz wyników badań.

 

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, której objawów nie należy ignorować. W przeciwnym razie może dojść do trwałego upośledzenia czynności manualnych. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, przyjdź do specjalistów CRSClinic.

https://www.crsclinic.pl/

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku! 29 maj godz.17:00

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat …