Home Aktualności Jak powinny być oświetlone hale produkcyjne?

Jak powinny być oświetlone hale produkcyjne?

6 min read
0
0
373

Hale, w których odbywa się produkcja, muszą być nie tylko odpowiednio wentylowane, żeby zapewnić właściwą krotność wymiany powietrza, lecz także ogrzewane i oświetlone. O tym, jakie systemy oświetleniowe będą zamontowane w obiekcie, decydują projektanci, uwzględniając aspekty prawne, technologiczne oraz oczekiwania inwestorów. Jakie wymagania powinno spełniać oświetlenie w halach produkcyjnych?

Prawie każdy projekt hali produkcyjnej uwzględnia zarówno system oświetlenia światłem sztucznym, jak i elementy umożliwiające oświetlenie światłem naturalnym – dziennym. Dlaczego prawie każdy? Ponieważ niektóre obiekty produkcyjne ze względu na przebiegające w nich procesy technologiczne nie mogą być oświetlane przy wykorzystaniu naświetli dachowych, pasm świetlnych lub otworów okiennych. Wówczas dopuszcza się zastosowanie wyłącznie światła sztucznego pod warunkiem, że inspektor sanitarny wyda na to zgodę.

Z jakich powodów odpowiednie oświetlenie w halach produkcyjnych jest takie ważne? Ponieważ wpływa nie tylko na komfort pracowników przebywających w obiektach, lecz także na ich bezpieczeństwo. Zbyt mocne lub za słabe światło może spowodować mniejszą efektywność i częstsze występowanie wad towarów.

Oświetlenie hal produkcyjnych – wymagania prawne

Hala produkcyjna musi być oświetlona zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2011. W zależności od tego, jakie prace będą prowadzone wewnątrz obiektu, dobiera się natężenie światła. Np. przy spawaniu natężenie powinno wynosić 300 lx, przy dokładnych pracach montażowych – 500 lx, przy montażu precyzyjnym – 750 lx, zaś przy mikromechanice i mechanice precyzyjnej – aż 1000 lx.

Poza tym norma uwzględnia również minimalną wartość wskaźnika oddawania barw RA mierzonego w skali od 0 do 100, gdzie 100 to światło zbliżone do słonecznego oraz wartość olśnienia wywołaną bezpośrednim działaniem światła albo jego odbiciem.

Żeby mieć pewność, że obiekt spełni wymagania, przy tworzeniu projektu warto zdać się na doświadczoną firmę, dla której produkcja hal to codzienność. Taką firmą jest m.in. Commercecon: https://commercecon.pl

Parametry oświetlenia

Budowa hali powinna obejmować montaż odpowiednich opraw przemysłowych. Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze opraw? Na kąt świecenia – to jak daleko będzie padało światło przez nie emitowane, temperaturę barwową – ciepła, zimna lub neutralna, wskaźnik oddawania barw – wspomniany już RA, wskaźnik IP – odporność na wodę i pył oraz poziom olśnienia – istotny zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy w trakcie wykonywania zadań patrzą na źródło światła.

Projektując hale produkcyjne, trzeba pamiętać również o równomierności oświetlenia i poziomie rozproszenia światła. Równomierność oblicza się na podstawie stosunku uśrednionej do najmniejszej wartości natężenia światła na konkretnej płaszczyźnie i dąży się do tego, żeby była jak najwyższa. Jeżeli zaś chodzi o poziom rozproszenia, należy unikać świateł punktowych, które mogą tworzyć ostre cienie wpływające na bezpieczeństwo pracowników.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

“Spotkania z filmem” – seans nr 4

Po dokumencie poświęconym jednemu z najbardziej znanych kanadyjskich artystów, tym razem z…