Home Aktualności Jak urządzić mały ogród z tarasem?

Jak urządzić mały ogród z tarasem?

7 min read
0
0
883

Rosa o poranku, zapach świeżo skoszonej trawy, przyjemny cień, delikatny powiew wiatru na twarzy. O tym marzymy myśląc o własnym domu z ogrodem. Co zrobić, gdy ten okazuje się niewielkim spłachetkiem ziemi, na którym nie da się upchnąć wszystkiego? Zaaranżowanie małego ogrodu z tarasem okazuje się nie lada wyzwaniem. Co zrobić, by uczynić to miejsce estetycznym, funkcjonalnym oraz spełniającym w pełni nasze oczekiwania? Podpowiadamy!

Mały ogród z tarasem – o czym pamiętać?

Bez względu na to, jak wielkim ogrodem dysponujemy, przed wykonaniem jego projektu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie czego potrzebujemy, jaką funkcję ma spełniać nasz ogród i ile czasu faktycznie jesteśmy w stanie poświęcić na jego pielęgnację. Im lepszy plan, tym łatwiej skroić projekt pod nasze gusta, upodobania i styl życia. Niewielką przestrzeń pod ogród należy bardzo dobrze przemyśleć, szczególnie jeśli marzymy o niewielkim tarasie. Na koniec warto uwzględnić potrzeby wszystkich domowników, zwłaszcza tych najmniejszych, bo z reguły to dzieci spędzają najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Mały ogród z tarasem, czyli jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu

Niewielki ogród z tarasem to coś czego oczekujemy, kiedy stajemy się właścicielami domu jednorodzinnego lub w zabudowie szeregowej. W zależności od naszej wizji oraz możliwości, które niesie z sobą działka, którą dysponujemy musimy podjąć decyzję odnośnie wymarzonego ogrodu. Taras, choćby niewielki, dla wielu z nas jest nieodzownym elementem ogródkowego krajobrazu. Warto zaaranżować go tak, by jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Jeśli chcemy, by stał się przedłużeniem salonu wybierzmy estetyczne, odporne na warunki atmosferyczne płytki tarasowe. Jeśli jesteśmy właścicielami działki o sporym nachyleniu warto pomyśleć nad tarasowym rozmieszczeniem stref. Takie rozwiązanie pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał naszego skrawka ziemi.

Kilka porad na początek

Na początek warto mieć świadomość, że z wielu rzeczy będziemy musieli zrezygnować. Niewielka przestrzeń sprawia, że pewne rozwiązania po prostu się nie sprawdzą. Rozbudowane place zabaw, fantazyjne oczka wodna czy skalniaki obficie porośnięte bujną roślinnością sprawdzają się na wielkich przestrzeniach, natomiast niewielki ogród mogą najzwyczajniej w świecie przytłoczyć. Zagracona, niewielka przestrzeń jest tym, czego staramy się unikać w projektowaniu małego ogrodu. Na początek weźmy pod uwagę ogrodzenie, które powinno spełniać dwie podstawowe funkcje. Osłaniać od wścibskich spojrzeń jednocześnie nie przytłaczając. Zabudowane ścianki, betonowe płyty to coś co kompletnie się nie sprawdzi. Lepszym rozwiązaniem będzie prosty płot siatkowy porośnięty pięknym bluszczem lub ażurowe drewniane ogrodzenie, które osłania zdecydowanie lepiej jednocześnie dostarczając wystarczająco dużo prześwitów.

Zastanówmy się, czy w naszym niewielkim ogrodzie chcemy znaleźć miejsce na kilka donic, w których posadzimy warzywa, zioła i owoce. Coraz większą popularność zyskują ogrody wertykalne, które dają możliwość posadzenia sporej liczby roślin na niewielkiej przestrzeni.

Idealne rośliny do niewielkiego ogrodu z tarasem

Wybierając rośliny do niewielkiego ogrodu z tarasem musimy pamiętać, by wybierać egzemplarze, które nie będą niepotrzebnie zacieniać naszego skrawka ziemi. Jeśli działka jest naprawdę mikroskopijnych rozmiarów zrezygnuj z okazałych, rozłożystych drzew. Dobrze sprawdzą się gatunki kolumnowych drzewek owocowych. Posadzone w rogu będę nie tylko rodzić owoce, ale również pięknie kwitnąć wiosną. W okolicy tarasu idealnie sprawdzą się bujnie kwitnące hortensje lub obłędnie pachnący, odporny na suszę lilak pospolity zwany bzem. Ciągle niezwykłą popularnością cieszą się tuje, którymi obsesyjnie obsadzamy każdy spłachetek ziemi. Nie są one najlepszym wyborem do niewielkiego ogrodu. Zabierają tak potrzebne miejsce oraz są siedliskiem owadów. Miejsca wzdłuż ogrodzenia lepiej przeznaczyć na posadzenie krzaków owocowych takich jak maliny czy porzeczki. Dobrym wyborem będą także trawy pampasowe, budleje czy zachwycające zimozielone pruszniki.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

“Spotkania z filmem” – seans nr 4

Po dokumencie poświęconym jednemu z najbardziej znanych kanadyjskich artystów, tym razem z…