Home Aktualności Jak wyjść z długów? Praktyczne wskazówki

Jak wyjść z długów? Praktyczne wskazówki

7 min read
0
0
786

Długi stanowią problem dla bardzo dużej grupy Polaków, a ich wysokość rośnie m.in. z uwagi na postępującą inflację i trudną sytuację gospodarczą. Ty również masz kłopot z niespłaconymi zobowiązaniami? Można sobie z nim poradzić! Zobacz, jak wyjść z długów i odzyskać spokój.

Opracuj plan działania, wyjdź z długów krok po kroku

Jeśli chcesz wyjść na finansową prostą, musisz działać w przemyślany i zaplanowany sposób. Trudno będzie Ci się pozbyć wszystkich problemów w krótkim czasie. Nastaw się na to, że będzie to krótszy lub dłuższy proces, w zależności od skali zadłużenia.

Od czego zacząć? Oto kilka kroków, które warto wykonać na start.

  1. Określ precyzyjnie, komu i ile jesteś winien. Zgromadź wszystkie dokumenty od wierzycieli. Sprawdź dobrze, jakich płatności dotyczą. Może się okazać, że niektóre odnoszą się do tej samej sprawy – np. gdy obsługę jednego ze zobowiązań przejęła firma windykacyjna. Pamiętaj, że w takiej sytuacji ten dług liczysz tylko raz! Sprawdź dokładnie, ile wynosi Twoje zadłużenie. Uwzględnij też odsetki za nieterminową spłatę czy dodatkowe opłaty wynikające z podpisanych przez Ciebie umów.
  2. Przyjrzyj się domowemu budżetowi i zaplanuj go od nowa. Określ, ile wynoszą Twoje stałe i niezbędne wydatki – np. te na jedzenie, opłaty za mieszkanie, leki czy środki czystości itp. Sprawdź, które koszty można „ściąć”, np. poprzez rezygnację z opłacania serwisów z filmami czy muzyką albo ograniczenie korzystania z samochodu na rzecz roweru lub spacerów.
  3. Policz, jak wysokie raty z tytułu długów jesteś w stanie bezpiecznie spłacać co miesiąc – jeśli ich wysokość jest niewielka, pomyśl np. o dodatkowym zajęciu czy innym źródle zarobków. Być może uda Ci się podjąć się dorywczą pracę, która zapewni dodatkowy wkład w spłatę zobowiązań?

Poszukaj pomocy w spłacie długów

Gdy mierzysz się z długami, trudno zachować obiektywizm i spokój. W końcu w grę wchodzą spore emocje – obawa przed egzekucją komorniczą, duża presja wywołana problemami finansowymi czy np. wstyd, bo o kłopotach dowiedzieli się bliscy. To jeden z powodów, dla których warto poszukać pomocy przy regulowaniu zobowiązań.

Gdzie uzyskać wsparcie w kwestii tego, jak wyjść z długów? U źródła, a więc u wierzyciela albo firmy, która obsługuje Twoje zobowiązanie. Przykładowo, jeśli jesteś np. klientem Ultimo, możesz skontaktować się telefonicznie lub online z doradcą i opowiedzieć o swojej sytuacji finansowej. Ekspert pomoże Ci lepiej zaplanować budżet, a także opracować bezpieczny harmonogram spłaty – taki, który pozwoli w miarę szybko wyjść na finansową prostą, a jednocześnie nie będzie stanowić zbyt dużego obciążenia.

Unikaj spirali zadłużenia!

Jedynym dobrym sposobem na pozbycie się długów jest… ich uregulowanie. Przygotuj się jednak, że ten proces będzie długi i żmudny. Dlaczego? Ponieważ „pójście na skróty” poprzez zaciągnięcie nowego zobowiązania na poczet spłacenia starego może doprowadzić do powstania spirali zadłużenia! W efekcie wysokość Twoich długów, zamiast spadać, będzie rosnąć, a Tobie będzie coraz trudniej odzyskać finansową równowagę.

Dlatego, zamiast próbować uzyskać kolejną chwilówkę czy pożyczkę w banku, dogadaj się w sprawie długu. Z każdym miesiącem jego wysokość będzie mniejsza, a „światełko w tunelu” prowadzącym do finansowej wolności stanie się coraz lepiej widoczne. Powodzenia!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Znajdź swoje miejsce i odpocznij w Bieszczadach

Dzikie piękno i niepowtarzalny klimat – to tylko dwa z wielu powodów, które przyciąg…