Home Aktualności Magnesy i Medycyna: Dobrana Para?

Magnesy i Medycyna: Dobrana Para?

5 min read
0
0
293

Magnesy to elementy, które są zdolne do wytwarzania pola magnetycznego szeroko rozpowszechnionego we współczesnej medycynie. Magnesy trwałe, zarówno neodymowe, jak i ferrytowe stosuje się w dentystyce, leczeniu złamań, systemach podawania leków, ortopedii oraz w skanerach MRI. Wykorzystywane są także w magnetoterapii stosowanej przez fizjoterapeutów.

Rola magnesów w diagnostyce i leczeniu nowotworów

Magnesy wykorzystywane są do obrazowania anatomicznego, które w warunkach klinicznych służy do badań przesiewowych, diagnozowania, określania stopnia zaawansowania i doradzaniu w leczeniu raka. Ponadto umożliwiają one łatwiejsze monitorowanie pacjentów pod kątem możliwych nawrotów. Jednakże mogą one wyłącznie wspierać terapię, ponieważ nie mogą one zostać użyte do podejmowania wszelkich decyzji na temat wpływu schematu leczenia w odniesieniu do unikalnej biologii nowotworu pacjenta. \

W tym celu dodatkowo korzysta się z obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Czułe techniki obrazowania wykorzystujące magnesy powszechnie uważa się za doskonałych kandydatów do integracji z biofizyką. Działania te mają na celu ułatwienie spersonalizowanego raportowania medycyny na temat odpowiedzi terapeutycznej poprzez symulacje komputerowe modeli matematycznych.

Obrazowanie magnetyczne w medycynie

Obrazowanie magnetyczne wykorzystywane jest rutynowo do badania mechanizmów biologicznych, monitorowania postępu choroby oraz w kontekście diagnozy. Opracowywanych jest kilka technik obrazowania w celu zwiększenia rozdzielności obrazów poprzez rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, pozycyjną tomografię emisyjną, emisyjną tomografię komputerową pojedynczego fotonu, obrazowanie ultradźwiękowe, fotoakustykę, a także inne metody.

Magnesy, takie jak magnes neodymowy czy ferrytowy, posiadają szerokie i różnorodne zastosowania w medycynie. Najbardziej ugruntowane zastosowanie magnesów dotyczy różnych metod obrazowania. Okazało się ono przydatne w diagnostyce i leczeniu wielu rodzajów chorób. Wśród bardziej nowatorskich zastosowań magnesów można wyróżnić na przykład magnetoterapię wykorzystywaną przez fizjoterapeutów. Magnesy neodymowe również często wykorzystywane są w leczeniu ortodontycznym.

Podsumowanie

Podsumowując można stwierdzić, iż magnesy znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach medycznych niezbędnych do obrazowania, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Dzięki wykorzystaniu silnego pola magnetycznego do uzyskiwania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała umożliwiają one powstanie dobrze widocznego, szczegółowego widoku kości, narządów oraz pozostałych tkanek.

Warto również wspomnieć o zastosowaniu magnesów w leczeniu nowotworów. W trakcie terapii lekarz wstrzykuje wrażliwy magnetyczny płyn w rejon nowotworu i korzysta z silnego magnesu do generowania energii termicznej w strefie zarażonej. Energia cieplna niszczy komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych narządów.  Pamiętaj jednak, że magnesy mają zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w codziennym życiu. Jeżeli chcesz poznać urządzenia magnetyczne odwiedź sklep z magnesami Magnepol.

 

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Ostatni tegoroczny seans w ramach “Spotkań z filmem”.

Ostatni tegoroczny seans w ramach “Spotkań z filmem”. W czwartek, 7 grudnia o …