Home Aktualności Odżywki i suplementy diety dla sportowców – co oferuje sklep, a jakich suplementów i odżywek realnie potrzebujesz?

Odżywki i suplementy diety dla sportowców – co oferuje sklep, a jakich suplementów i odżywek realnie potrzebujesz?

7 min read
0
0
838

Odżywki i suplementy diety dla sportowców i nie tylko dominują podczas cykli reklamowych, półki sklepów i to nie tylko sklepów z odżywkami i suplementami aż uginają się od ofert kolejnych kreatyn i innych substancji. Producenci dają gwarancję jakości, kuszą darmową dostawą lub wysyłką w 24h, internetowym kodem rabatowym – tymczasem czasem warto sprawdzić czego tak naprawdę potrzebujesz.

Zastanów się czego w ogóle oczekujesz od suplementów diety i odżywek

Jeśli poszukujesz drogi na skróty – nie tędy droga. Jeśli chcesz zastąpić starania żywieniowe i zdrową dietę i wybrać suplementy mające “zwalniać” Cię z bilansowania posiłków – podobnie. By czerpać korzyści ze stosowania odżywek i suplementów diety musisz ich używać zgodnie z przeznaczeniem i nie zaniedbywać pozostałych filarów zdrowego stylu życia.

Jaka jest główna rola i przeznaczenie suplementów diety?

Pamiętaj, że preparaty ze sklepów z odżywkami i suplementami nie mają cię w niczym wyręczać, a na ich etykietach prawnie nakazany jest dopisek świadczący o tym, że nie mogą stanowić zastępnika zbilansowanej diety. Suplementacja ma za zadanie zwiększyć twoje szanse w nierównej walce o prawidłowe odżywienie organizmu. Wybierając nawet najwyższej jakości środki należy dobierać je w taki sposób, by pozwalały one uzupełniać niedostatki racjonalnej diety, a nie zastępowały zdrową żywność.

Czy suplementy diety dla sportowców oferowane w sklepie z odżywkami rzeczywiście pomagają zbudować formę?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Oczywiście, prawidłowo stosowana suplementacja wspiera rozwój i utrzymanie formy sportowej, jednak skuteczność środków jest uzależniona od stosowanej diety, planu treningowego i odpowiedniej regeneracji. Pamiętaj również, że suplement suplementowi nierówny i pozornie te same odżywki, mogą różnić się swoim składem.  Szeroki wybór środków na rynku może utrudniać wybór. Staraj się sięgać po propozycje sprawdzonych producentów, zawierające wyselekcjonowane składniki najwyższej jakości, oparte o substancje o udokumentowanym pozytywnym wpływie na formę, mające wspomagać twój organizm. Wciąż na rynku spotkać można wiele produktów których skuteczność bywa wątpliwa.

Czy jest sens ćwiczyć jeśli nie stosuję suplementów?

Oczywiście, jak najbardziej tak – każdy ruch się liczy. Wpływa nie tylko na poprawę wizualną sylwetki, ale przede wszystkim na nasz stan zdrowia i wydolność organizmu. Wprowadzenie wysokiej jakości wsparcia odżywkami może poprawić twoją regenerację, przyspieszyć efekty jakie uzyskujesz na siłowni lub zwiększyć poziom energii, nie oznacza to jednak, że bez suplementacji nie da się osiągnąć sukcesów w wybranej dyscyplinie.

Jak sprawdzić czy potrzebuje suplementów i odżywek?

To jedno z najważniejszych pytań jakie należy sobie zadać przed jakimkolwiek zakupem. Pamiętaj, że darmowa dostawa, wysyłka w 24h, obietnice efektu odżywczego czy poprawy metabolizmu, a nawet porady internetowych znawców nie są twoim celem. Masz za zadanie zoptymalizować swój organizm pod kątem progresu w sporcie. By to uczynić musisz zapewnić mu odpowiednią ilość energii, składników ją dostarczających (czyli składników energetycznych), budulca (w tym przede wszystkim białka tworzonego z aminokwasów), a także substancji wpływających regulacyjnie na organizm (to głównie witaminy, składniki mineralne i błonnik). By zorientować się w sytuacji i móc ocenić czy rzeczywiście wsparcie suplementacyjne jest tym czego potrzebujesz, należy rozpocząć od bacznej analizy swojego zapotrzebowania i stosowanej dotychczas diety (kilkudniowego jadłospisu). Zapotrzebowanie kaloryczne wyliczysz z użyciem podstawowych internetowych kalkulatorów – wystarczy że znasz swoją masę ciała, wysokość ciała, wiek i płeć, a także oszacujesz swoją aktywność. W sportach siłowych potrzebujesz około 1,6-2 g białka na kg masy ciała. Nie pozostaje nic innego jak wyliczyć średnie spożycie składników wraz z dietą i, w przypadku wykrycia problematycznych elementów, wsparcie się suplementacją.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku! 29 maj godz.17:00

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat …