Home Aktualności Produkcja elektroniki na zamówienie a zarządzanie łańcuchem dostaw

Produkcja elektroniki na zamówienie a zarządzanie łańcuchem dostaw

6 min read
0
0
395

Zarządzanie łańcuchem dostaw w produkcji elektroniki na zamówienie ma kluczowe znaczenie. Dlaczego? Wystarczy sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby komponenty niezbędne do realizacji zlecenia nie dotarły na czas. Producent musiałby szukać ich gdzieś indziej albo zatrzymać proces i narazić się na opóźnienia oraz na straty. Co robi się, żeby tego uniknąć?

Produkcja elektroniki na zamówienie składa się z wielu etapów zależnych od siebie. Cykl produkcyjny obejmuje sporządzenie dokumentacji, wytworzenie płytek PCB, dostawę elementów, montaże automatyczne lub ręczne, testowanie, pakowanie oraz wysyłkę gotowych obwodów. Jeżeli dojdzie do opóźnień np. w trakcie montażu powierzchniowego, wpłynie to na przebieg całego procesu.

Solidny producent elektroniki, mając tą świadomość, robi wszystko, żeby kolejne etapy przebiegały bez zakłóceń. Największym wyzwaniem często okazuje się zarządzanie łańcuchem dostaw. Dlaczego? Ponieważ chodzi nie tylko o zakup potrzebnych materiałów, lecz także m.in. o planowanie zapotrzebowania, umiejętność szybkiego reagowania w razie zmiany popytu, zarządzanie stanami magazynowymi oraz o działanie zgodnie z prawem. Łańcuch dostaw obejmuje bowiem aspekty związane z zakupem materiałów, ich transportem, magazynowaniem oraz sporządzaniem zamówień.

Zorganizowanie stabilnego łańcucha dostaw wymaga dużego doświadczenia od firmy zajmującej się kontraktową produkcją elektroniki. Co ma szczególne znaczenie?

Wybór dostawców materiałów

Wybór dostawców materiałów. Kontrahent zlecający produkcję podzespołów elektronicznych może samodzielnie dostarczać materiały potrzebne do wytworzenia np. obwodów drukowanych – wówczas to na nim spoczywa obowiązek ich zamawiania, przechowywania i kontrolowania, co jest czasochłonne, trudne, a jednocześnie kosztowne – albo powierzyć to zadanie producentowi kontraktowemu.

Zazwyczaj firmy potrzebujące podzespołów decydują się na tę drugą opcję. Doświadczeni producenci mają dostęp do sprawdzonych dostawców materiałów, na bieżąco kontrolują zmiany cen, są w stanie bez problemu ocenić wykorzystywane rozwiązania technologiczne oraz zaplanować zapotrzebowanie.

Śledzenie dostaw i kontrola materiałów

Produkcja elektroniki na indywidualne zamówienie wymaga utrzymania najwyższej jakości. Żeby to było możliwe, należy stale monitorować materiały od dostawców i weryfikować, czy rzeczywiście spełniają założone normy. W tym celu zarówno przeprowadza się audyty, jak i sprawdza każdą otrzymaną przesyłkę.

Producenci elektroniki korzystają również z rozwiązań umożliwiających śledzenie dostaw (traceability). Dzięki temu w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości są w stanie określić, na którym etapie doszło do uszkodzenia materiałów.

Z traceability korzysta m.in. firma Printor: https://printor.pl/oferta/

Doskonalenie łańcucha dostaw

Kontraktowa produkcja elektroniki wiąże się z ciągłą koniecznością doskonalenia łańcucha dostaw. Na bieżąco trzeba weryfikować ceny materiałów, czasy dostaw i ich elastyczność, a jednocześnie zarządzać materiałami zalegającymi na magazynie i dostosowywać się do zmiennego popytu na rynku. W związku z tym producenci nie tylko wykorzystują nowoczesne systemy i rozwiązania, lecz także szukają dostawców alternatywnych, próbują przewidywać trendy oraz wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując dostawy just-in-time.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Modne domy, czyli nowości w trendach budowlanych

Powiedzenie „mniej znaczy więcej” ma zastosowanie w wielu sytuacjach i dziedzinach życia. …