Home Aktualności Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych wspiera mieszkańców Nowej Sarzyny w walce z rosnącymi cenami lokali

Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych wspiera mieszkańców Nowej Sarzyny w walce z rosnącymi cenami lokali

9 min read
0
0
3,586

Dla wielu młodych osób, zdobycie własnego mieszkania jest ogromnym wyzwaniem w dzisiejszych czasach. Przyczynia się do tego m.in. dynamiczny rozwój miast, rosnące ceny nieruchomości oraz ograniczona podaż dostępnych mieszkań. Ceny mieszkań w ostatnich latach znacząco wzrosły, co sprawia, że nawet niewielkie lokale stanowią duże obciążenie dla budżetu młodych osób. Zwłaszcza w przypadku mieszkańców rozpoczynających karierę zawodową czy posiadających niższe dochody. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to program, który wspomoże mieszkańców Nowej Sarzyny.

Szansa dla młodych mieszkańców Nowej Sarzyny

SIM Podkarpacie to spółka powołana przez siedem gmin: Boguchwałę, Dynów, Jarosław, Leżajsk, Miejsce Piastowe, Nową Sarzynę i Sędziszów Małopolski oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają na celu dostarczenie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z perspektywą nabycia własności w przyszłości.

Wysokość czynszu będzie utrzymana na umiarkowanym poziomie, aby były one dostępne dla osób o różnych dochodach. Jednak kluczowym aspektem programu jest możliwość przekształcenia najmu w prawo własności dla lokatorów, którzy będą zainteresowani taką opcją. W tym celu konieczne będzie wniesienie odpowiednio wysokiej partycypacji, która w przyszłości pozwoli na wykup mieszkania.

Jednym z ciekawych rozwiązań oferowanych przez SIM Podkarpacie jest możliwość skorzystania z wakacji w płaceniu czynszu. Dzięki temu, najemcy mogą płacić niższy czynsz nawet o 20% przez określony czas, ustalony w umowie. Dodatkowo, dla emerytów ta ulga będzie obowiązywać bezterminowo. Oznacza to, że lokatorzy, którzy nie zdecydują się na wykup mieszkania po upływie okresu spłaty kredytu przez SIM, będą mieli możliwość zawieszenia opłacania czynszu na określony czas. Jest to opcja, która daje pewną elastyczność finansową dla osób, które nie zamierzają kupować mieszkania, ale chcą nadal z niego korzystać.

Dodatkowo, program SIM przewiduje rządowe dopłaty do czynszu dla lokatorów. Wysokość tych dopłat będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego. Osoby w trudniejszej sytuacji finansowej będą mogły liczyć na większe wsparcie. Jest to istotne z punktu widzenia zapewnienia dostępności mieszkań dla osób o różnych dochodach i zrównoważonego rozwoju społecznego.

Jakie wymogi należy spełniać?

Aby móc starać się o mieszkanie z programu SIM Podkarpacie należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu oraz zostać umieszczonym na Liście Najemców. Wedle regulaminu jedna osoba może zawrzeć tylko jedną umowę. Inwestycja skierowana jest do osób oraz rodzin, które:

  • nie posiadają jeszcze swojego mieszkania,
  • są w stanie regularnie opłacać czynsz,
  • ich dochody nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Mieszkania gotowe “pod klucz”

Zadaniem spółki jest między innymi budowa nowoczesnych, tanich mieszkań pod wynajem z możliwością dojścia do własności w ramach współpracy Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz samorządów. Przygotowania pod inwestycję trwają od 2021 roku. Tego rodzaju nieruchomości oferują wykończenie w standardzie tzw. “pod klucz”.

Typowe mieszkanie oferuje wszystko, co jest potrzebne do codziennego życia. Wyposażone jest w wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, zlewozmywak, toaletę oraz czteropalnikową kuchenkę. To podstawowe elementy, które umożliwiają korzystanie z łazienki oraz przygotowywanie posiłków. Czynsz za mieszkanie “pod klucz” zależy od jego powierzchni. Przykładowo, czynsz za mieszkanie o powierzchni 40m2 ma wynosić 640 zł miesięcznie, za 60m2– 960 zł, a za 70m2 ma to być już kwota rzędu 1120 zł. Oczywiście warto pamiętać, że stawki czynszu mogą się różnić w zależności od miejscowości. Powyższe kwoty zostaną dodatkowo pomniejszone o dopłaty czynszowe wypłacane przez dany samorząd. Dzięki takiemu rozwiązaniu czynsz będzie mógł zostać utrzymany na przystępnym poziomie, zapewniając dostęp do podstawowych warunków mieszkaniowych.

Przed wynajmem mieszkania warto zwrócić uwagę na kaucję zabezpieczającą. Zgodnie z regulaminem programu, maksymalna wysokość kaucji wynosi 6-krotność miesięcznego czynszu za dany lokal. Warto wiedzieć, że stawka czynszu, która jest podstawą do obliczenia kaucji, jest ustalana na dzień podpisania umowy najmu.

Jakie są zalety programu?

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to szansa dla młodych osób bez zdolności kredytowej na własne mieszkanie. Zalety programu to m.in.:

 

  • możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa  z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30% kosztów budowy lokalu mieszkalnego;
  • nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;
  • dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki  którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów –  bezterminowo, będzie płacił nawet 20% niższy czynsz);
  • możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

 

Jeśli spełniasz warunki, warto rozważyć udział w tym programie i cieszyć się komfortem życia bez konieczności sięgania po kredyt.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Znajdź swoje miejsce i odpocznij w Bieszczadach

Dzikie piękno i niepowtarzalny klimat – to tylko dwa z wielu powodów, które przyciąg…