Home Aktualności Wymiana okien w domu – czy okna PCV to gorszy wybór niż ALU?

Wymiana okien w domu – czy okna PCV to gorszy wybór niż ALU?

8 min read
0
0
149
Okna PCV w sypialni

Stara stolarka otworowa generuje same straty. Jeśli lata świetności ma już dawno za sobą, przez powstałe nieszczelności może uciekać bardzo dużo energii cieplnej, a czasami wręcz zdarza się, że po dotknięciu ramy lub parapetu dosłownie czuć przeszywający powiew chłodu. Przy tak daleko posuniętej degradacji jedynym rozwiązaniem jest jak najszybsza wymiana okien w domu. Ile trzeba zapłacić za nową stolarkę z PVC i czy jej jakość spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów?

Wymiana okien w domu na modele PVC – czy przyniesie oszczędności?

Zniszczone okna mogą odpowiadać nawet za 20-30% strat ciepła z budynku, co w skali roku przekłada się na wydatek za ogrzewanie rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Te pieniądze dosłownie ulatują w powietrze, a przecież w każdym gospodarstwie domowym znajdzie się dla nich zdecydowanie lepsze zastosowanie. Mogłyby być przeznaczone na wakacyjny wyjazd, kurs językowy, remont łazienki i wiele innych planów wciąż odkładanych na później. Zakup nowych okien PCV przyniesie ewidentne oszczędności i to już od pierwszego dnia. Czas zwrotu z inwestycji będzie też dość krótki, podczas gdy solidne i dobrze zamontowane przeszklenia posłużą nawet dwie, trzy dekady.

Stolarka PCV w salonie

Okna PCV – jakie są ich rzeczywiste zalety?

Nowoczesne „plastiki” łączy z ich pierwowzorami tylko ten sam materiał wykonania, bo pod względem jakości dzisiejsze modele wypadają nieporównywalnie lepiej. Tradycyjna stolarka PCV, stosowana 20-30 lat temu, często zawodziła pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej, co prowadziło do nieefektywnego zatrzymywania ciepła oraz słabej ochrony przed hałasem z zewnątrz.

W dostępnych aktualnie modelach stawia się na zaawansowane technologie umożliwiające znaczne zwiększenie ich parametrów. Wykorzystanie wielokomorowych profili, których geometria jest zoptymalizowana tak, aby maksymalizować zarówno wytrzymałość jak i właściwości izolacyjne oraz stosowanie energooszczędnego szkła, zdecydowanie podnosi ich efektywność energetyczną. Dodatkowo, nowoczesne okna PCV są wyposażone w innowacyjne systemy uszczelniające, które skutecznie eliminują przeciągi i zwiększają komfort akustyczny wnętrz.

Wymiana okien w domu przekłada się zatem nie tylko na poprawienie dobrostanu mieszkańców, ale również na obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia, co czyni współczesne okna PVC atrakcyjną inwestycją na długie lata.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze stolarki PCV?

Pierwszą z wartości, charakteryzującą dobre okna, jest parametr Uw, który powinien być możliwie jak najniższy. Aktualnie współczynnik przenikania ciepła okien elewacyjnych musi wynosić maksimum 0,9 W/m2K, a dachowych 1,1 W/m2K.

– W ofercie OknoPlus posiadamy produkty skrojone na miarę energooszczędnego i pasywnego budownictwa. Nasze okna mogą pochwalić się współczynnikiem Uw na poziomie 0,7 W/m²K, co oznacza, że wyprzedzają aktualne normy budowlane i zauważalnie ograniczają straty energii cieplnej – zwłaszcza w sezonie grzewczym – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Stolarka PVC OknoPlus

Warto również zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza i klasę wodoszczelności. Im lepsze będą te wartości, tym lepiej, chociaż może to nieznacznie zwiększyć koszt wymiany okien w domu.

Podczas wyboru okien do budynku zlokalizowanego przy ruchliwej ulicy należy też uwzględnić współczynnik Rw określający izolacyjność akustyczną. Standardowe rozwiązania mają ten parametr na poziomie około 30 dB, ale w przypadku dużych potrzeb warto celować w stolarkę PCV o Rw na poziomie 45 dB i więcej – dodaje ekspert.

Jaki jest koszt wymiany okien w domu?

Mimo że zakup nowej stolarki to jedna z najlepszych decyzji finansowych w kontekście utrzymania budynku, czynnikiem powstrzymującym taką decyzję może być pokaźny koszt wymiany okien w domu. Wysokość nakładów finansowych jest zależna przede wszystkim od wielkości obiektu oraz liczby i powierzchni okien, ale też od standardu wybranych rozwiązań. W przypadku małych budynków całość może się zamknąć w kilku tysiącach, ale w większości przypadków trzeba wydać minimum kilkanaście tysięcy złotych, a na rozwiązania premium kilkadziesiąt tysięcy.

Dofinansowanie Czyste Powietrze

Wydatki na zakup nowych okien da się znacząco zmniejszyć dzięki finansowemu wsparciu z programu Czyste Powietrze, w ramach którego właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą m.in. dokonać wymiany stolarki otworowej. Osoby planujące taką inwestycję zapraszam do odwiedzenia salonu z oknami PCV OknoPlus w Leżajsku, gdzie można uzyskać darmową pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie – mówi Jarosław Szumiec.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Bajeczne widowisko Cyrku Arena. Poczuj magię cyrku! 29 maj godz.17:00

Polski Cyrk Arena kolejny raz zaprasza na magiczne i kolorowe widowisko dla widzów od lat …