Home Aktualności Poznaj przewagi pompy hydroforowej nad pompą głębinową

Poznaj przewagi pompy hydroforowej nad pompą głębinową

7 min read
0
0
191

Spis treści: Niższa cena, Dużo łatwiejsza instalacja, Zajmuje mało miejsca, Uniwersalność zastosowania.

Pompa hydrofora czy głębinowa? To klasyczny dylemat, przed jakim stają osoby rozglądające się za pompą do czerpania wody z prywatnego ujęcia. Obecnie najczęściej jest to studnia wiercona lub kopana, ewentualnie spory zbiornik na deszczówkę. Pomimo ewidentnych zalet pompy głębinowej (świetne parametry robocze, cicha praca czy niskie zużycie energii), pompa hydroforowa pozostaje atrakcyjnym wyborem z punktu widzenia zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i gospodarstw rolnych.

W tym artykule omawiamy najważniejsze przewagi pompy hydroforowej nad pompą głębinową.

Uwaga!

Należy przy tym pamiętać, że pompy hydroforowe – podobnie jak głębinowe – są bardzo wrażliwe na zjawisko pracy na sucho, czyli zasysania samego powietrza. Chcąc chronić pompę przed awarią części hydraulicznej, a nawet samego silnika, stosuje się specjalne zabezpieczenie przed suchobiegiem, które odłącza zasilanie w momencie stwierdzenia braku wody w komorze pompy.”
Źródło: https://sklep-hydros.pl/33-pompy-hydroforowe

Niższa cena

Pompy hydroforowe z reguły są tańsze niż głębinowe, co może być decydującym argumentem przemawiającym za wyborem modelu samozasysającego – zwłaszcza z perspektywy osoby, która dysponuje mocno ograniczonym budżetem.

Jeśli potrzebujesz taniej pompy, której parametry robocze mają drugorzędne znaczenie (np. ma to być pompa tymczasowa, na okres budowy domu), to śmiało możesz postawić na jeden z modeli hydroforowych.

Dużo łatwiejsza instalacja

Instalacja pompy głębinowej wymaga jednak pewnych umiejętności hydraulicznych oraz zastosowania wielu elementów armatury. W przypadku pompy hydroforowej nie ma takiej potrzeby. Z jej instalacją poradzi sobie praktycznie każdy, kto ma choć podstawowe pojęcie o hydraulice i dysponuje standardowymi kluczami.

Porada eksperta:

Pompa hydroforowa jest też bardzo łatwa w demontażu, dlatego lepiej nadaje się tam, gdzie z przyczyn bezpieczeństwa nie chcemy zostawiać pompy bez opieki (np. na działce rekreacyjnej w celu ochrony przed złodziejami).

Zajmuje mało miejsca

Pompy hydroforowe z reguły mają kompaktową budowę, co umożliwia ich bezproblemową instalację np. w niewielkiej obudowie studni, w domku gospodarczym, w garażu, w piwnicy czy w pomieszczeniu użytkowym w domu. Jeśli szukasz pompy, która nie zabierze cennego miejsca w przestrzeni mieszkalnej czy na terenie działki, to spokojnie możesz rozejrzeć się za odpowiednim modelem w gamie urządzeń samozasysających.

Uniwersalność zastosowania

Pompy hydroforowe są znacznie bardziej wszechstronne w zastosowaniu. Można je wykorzystywać do tłoczenia wody zarówno ze studni wierconych, kopanych, jak i popularnych abisynek. Bardzo dobrze nadają się również do opróżniania zbiorników na deszczówkę (naziemnych i podziemnych), basenów itd.

Musisz to wiedzieć:

Pompa hydroforowa nie zapewni takiej samej wydajności jak pompa głębinowa, co po prostu wynika z jej ograniczeń konstrukcyjnych. Podczas gdy w pompach głębinowych stosuje się dziś m.in. wielostopniowe układy wirników, gwarantujące świetną wydajność przy zachowaniu niskiej mocy silnika i niewielkiego zużycia energii, to pompy hydroforowe praktycznie nie zmieniają się od wielu lat.” Źródło: https://solumagroup.pl/nieruchomosci-i-budownictwo,ac176/pompa-hydroforowa-czy-to-dobry-zamiennik-dla-pompy-glebinowej,1983

Warunkiem pracy pompy hydroforowej jest to, aby lustro wody w trakcie poboru nie opadało poniżej 8 metrów – jeśli źródło jest głębsze, to pompa nie poradzi sobie z zasysaniem cieczy, na co trzeba zwrócić baczną uwagę.

Dodajmy również, że w oparciu o pompę samozasysającą spokojnie można zbudować instalację hydroforową ze zbiornikiem i wyłącznikiem ciśnieniowym, co pozwala zautomatyzować pracę urządzenia.

Zobacz również:

Urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody – zestawy hydroforowe. W artykule autor przedstawił zalety zestawów hydroforowych przeznaczonych do tłoczenia wody oraz podwyższania i utrzymywania jej ciśnienia w obiektach budowlanych, omówił ich budowę, funkcjonowanie głównych ich podzespołów oraz sprawy związane z ich doborem.”
Źródło: https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-760738a3-301e-42a4-a14c-a7606f35cc04

Oczywiście nie można twierdzić, że pompa hydroforowa jest jednoznacznie lepsza od pompy głębinowej – omówione w tym artykule przewagi mogą nie mieć znaczenia w konkretnych warunkach użytkowych, dlatego tak ważne jest, aby wybór pompy skonsultować z ekspertem.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych

W dniach 18.04 – 20.04.2024 r. w Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie odbęd…