Home Aktualności Jakie preparaty do higieny jamy ustnej dla pacjentów z chorobami przyzębia?

Jakie preparaty do higieny jamy ustnej dla pacjentów z chorobami przyzębia?

7 min read
0
0
551

Zapalenie przyzębia, zwane inaczej paradontozą, to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która w skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Szacuje się, że może dotyczyć nawet połowy populacji dorosłych pacjentów. W jaki sposób możemy z nią walczyć? Z pewnością za pomocą specjalnych preparatów na choroby przyzębia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat wspomnianych specyfików.

Płytka nazębna wpływa na rozwój, przebieg, a także efekty leczenia chorób przyzębia. Bardzo ważne jest jej mechaniczne usuwanie poprzez stosowanie wybranych technik szczotkowania zębów oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych czy innych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Świetnym uzupełnieniem mechanicznego ścierania płytki nazębnej jest korzystanie z past do zębów czy płynów do płukania ust, które zwiększają skuteczność zabiegów higienizacyjnych oraz pozytywnie wpływają na zdrowie zębów i dziąseł.

Ważne jest, aby na każdym etapie leczenia periodontologicznego oferować pacjentowi indywidualne zalecenia w kontekście higieny jamy ustnej. Powszechnością jest polecanie wszystkim past do zębów z dodatkiem fluoru. Pacjenci, u których kontrola płytki naddziąsłowej i stanów zapalnych za pomocą mechanicznego oczyszczania nie jest wystarczająca, powinni stosować dodatkowe środki higieniczne. W tej grupie znajdują się osoby ze schorzeniami ogólnoustrojowymi, osłabione oraz ze sprawnością manualną na niskim poziomie.

Specjalistyczne urządzenia i preparaty

Wdrożenie sposobów uzupełniających mechaniczne oczyszczanie zębów uzależnione jest od kilku czynników, takich jak niekorzystne dla zachowania zdrowia zębów uwarunkowania anatomiczne, utrudniony dostęp do oczyszczania w miejscach nagromadzenia płytki czy nasilona odpowiedź zapalna na niewielką ilość płytki naddziąsłowej.

Substancje o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych, znajdujące się w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej, często pozytywnie wpływają na stan przyzębia u pacjentów periodontologicznych. To m.in. antyseptyki, probiotyki, antyoksydanty oraz inne środki działające przeciwzapalnie. Specjaliści podkreślają jednak wyższość płukanek nad pastami do zębów, a to z powodu ich lepszego profilu farmakokinetycznego oraz lepszej dystrybucji substancji czynnych w jamie ustnej. Popularne i zarazem pożądane składniki aktywne w płynach do płukania to np. chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyny czy olejki eteryczne.

Jak ważna jest częstotliwość czyszczenia?

Wybór rodzaju, czasu i częstotliwości stosowania substancji aktywnych powinien zależeć od indywidualnych potrzeb pacjenta, jego preferencji smakowych, a także od zasobności jego portfela. Płukanki z antyseptykami, w tym z chlorheksydyną, należy stosować czasowo – w ramach leczenia zapalenia przyzębia – gdyż przy długotrwałej ekspozycji istnieje ryzyko pojawienia się niepożądanych reakcji. Środki tego typu są bardzo skuteczne w redukcji stanu zapalnego dziąseł i przyzębia. Chlorheksydynę stosuje się nie tylko we wczesnym etapie leczenia periodontologicznego, lecz również jako wsparcie mechanoterapii oraz element schematów odkażania jamy ustnej.

Wśród składników past do zębów o właściwościach antyseptycznych możemy wymienić fluorek cynawy z heksametafosforanem sodu, triklosan z kopolimerem czy wspomnianą już chlorheksydynę. Najskuteczniejsze pod kątem redukcji płytki nazębnej są dwie ostatnie substancje. Korzystanie ze środków o działaniu przeciwzapalnym wydaje się najbardziej zasadne na etapie leczenia podtrzymującego, szczególnie w kontekście redukcji stanu zapalnego dziąseł. Z kolei substancją o najskuteczniejszych właściwościach przeciwzapalnych jest fluorek cynawy z heksametafosforanem sodu, a tuż za nim plasują się triklosan
z kopolimerem i chlorheksydyną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://denthelp.pl/blog

Najnowsze badania na temat substancji aktywnych

W najnowszych badaniach na temat substancji aktywnych wspomagających leczenie zapalenia przyzębia znajdujemy uzasadnienie stosowania chlorku cetylopirydyny oraz związków fluoru. Potencjał przeciwzapalny mogą wykazywać również związki cynku, a także niektóre substancje naturalne, np. kurkumina. Standardem wciąż jednak pozostaje chlorheksydyna. Nie zapominajmy jednak, iż podstawą w leczeniu zapalenia przyzębia jest mechaniczne oczyszczanie zębów z płytki, a pasty do zębów czy płyny do płukania jamy ustnej pełnią wówczas rolę uzupełnienia.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej Redakcja
Załaduj więcej w Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Sprawdź również

Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych

W dniach 18.04 – 20.04.2024 r. w Centrum Szkolenia Klas Mundurowych w Nowej Sarzynie odbęd…